Predchádzajte bolestivým spáleninám! Dbajte na zásady bezpečného opaľovania

Slnko

gettyimages

Je tu čas letných dovoleniek, nevieme sa už dočkať oddychu a krásneho opálenia. Po bronzovej pokožke túži takmer každý z nás, no nie všetkým sa to podarí. Pre stenčovanie ozónovej vrstvy sú slnečné lúče čoraz agresívnejšie. Ak nechceme pokožke uštedriť šok v podobe bolestivých spálenín, mali by sme ju na opaľovanie vždy poriadne pripraviť.

Čo zapríčiňuje spálenie?

Nebezpečné sú oba typy ultrafialového žiarenia. UVA lúče síce nehrejú, ale prenikajú hlboko do pokožky. Podľa odborníkov nadmerný príjem tohto žiarenia potláča obranyschopnosť kože. Spôsobuje jej predčasné starnutie a zvyšuje riziko rakoviny kože.

Za spálenie sú zodpovedné UVB lúče, ktoré pôsobia na povrch kože. Reakcia na slnenie ale nie je u každého rovnaká. Stmavnutie kože závisí od množstva kožného pigmentu – melanínu.

Reakcia podľa fototypu kože

Farba kože je podmienená najmä obsahom melanínu a jeho distribúciou v pokožke. Začína sa tvoriť pod vplyvom UVB žiarenia. Tendencia na sčervenanie kože a jej schopnosť stmavnúť je daná geneticky a závisí od typu kože.

Rozlišujeme 4 základné fototypy, pričom pri každom treba kožu starostlivo chrániť:

  • Ľudia s veľmi svetlou pleťou, majú často pehy, modré, zelené, prípadne hnedé oči a svetlé či ryšavé vlasy. Sú najviac náchylní na spálenie. Koža im nikdy nezhnedne, ale hneď sčervená.
  • Ľudia s modrými, zelenými či sivými očami a blond vlasmi sú tiež citliví na spálenie. Majú však o trochu tmavšiu pleť a koža im občas aj zhnedne.
  • Ľudia s hnedými či sivozelenými očami a hnedými vlasmi: ich koža sa pekne a postupne opaľuje, len občas sčervená.
  • Ľuďom s tmavými očami i vlasmi a hnedou pleťou ani dlhší pobyt na slnku nerobí problémy. Koža im vždy stmavne a nikdy nesčervená.

Mohlo by vás zaujímať: Slnečné lúče nás lákajú čoraz viac: Ako dlho môžete byť na slnku práve vy?


Zásady bezpečného opaľovania sa: 

1. Dbajte na primeranú ochranu kože: Vysoký ochranný faktor sám osebe nie je zárukou bezpečného slnenia. Je potrebné ho nanášať v dostatočnom množstve pol hodiny pred slnením a pravidelne opakovať. 

2. Nezabúdajte na ochranu hlavy, očí, pier, uší a iných citlivých miest na tele: Okrem opaľovacieho prípravku by mala byť súčasťou povinnej výbavy pokrývka hlavy, slnečné okuliare a balzam na pery s vyšším ochranným faktorom. Používajte tiež denné krémy s ochranným faktorom, a to nielen pri opaľovaní.

3. Striedajte polohy: Zhruba po 20 minútach sa otočte alebo choďte do tieňa. Najmä počas prvých dní zostaňte dlhšie v tieni. Opáliť sa dá aj pod mrakom, v polotieni či pod slnečníkom.

4. Nepredlžujte dobu opaľovania: Slnečné lúče prenikajú cez vodu, ale odrážajú sa aj od jej hladiny. Tomu by ste mali prispôsobiť pobyt vo vode i dobu opaľovania. Známe príslovie „Pomaly ďalej zájdeš!“ platí aj pri opaľovaní. Koža nesčervená hneď, môže to byť až o niekoľko hodín. Opaľujte sa preto postupne a s rozumom.

5. Nevychádzajte na slnko medzi 11. a 15. hodinou: V tomto čase sú slnečné lúče najviac škodlivé. Každé spálenie zvyšuje riziko rakoviny kože.

6. Nehoľte sa v deň opaľovania: Po holení býva pokožka podráždená. Slnečné lúče môžu tento problém ešte viac prehĺbiť. Zvyknite si odstraňovať chĺpky večer, aby sa cez noc pokožka zregenerovala.

7. Pozor na lieky a parfumy: Niektoré z nich môžu na koži vyvolať alergickú reakciu. Pri liekoch si vždy prečítajte príbalový leták a vône aplikujte len na odev.

8. Dodržiavajte pitný režim, aby ste sa vyhli dehydratácii.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemnosti so spálenou pokožkou? Vyskúšajte tieto tipy, určite vám pomôžu


Ako si vybrať?

SPF (Sun Protection Factor) označuje, koľkokrát viac času po nanesení prípravku sa môžeme slniť bez začervenania kože. Ak sa bez ochrany zvyknete spáliť po 15 minútach, s krémom po piatich hodinách. Čas však závisí aj od fotypu kože a prostredia, v ktorom sa nachádzate.

Na priame slnko sa najskôr natrite aspoň 30-tkou, pri mori i na horách 50-tkou. Okrem SPF hľadajte na prípravkoch označenie „UVA ochrana“ či „širokospektrálna ochrana“. K vode berte vodeodolný krém.

Vyhýbajte sa prípravkom s obsahom látok: octocrylene, benzophenone-3 a ethylhexyl methoxycinnamate. Tieto látky prenikajú do kože a môžu mať vedľajšie účinky.

Krémom nešetrite

Ani vyšší filter nezabezpečí požadovanú ochranu, ak ho použijete málo. Na celé telo by ste mali rozdeliť aspoň 6 ČL prípravku: lyžičku na tvár, krk a temeno, po polovici lyžičky na každú ruku a po jednej na každú nohu, chrbát a hrudník. Keď vrstva vsiakne, natrite sa znova. Nanášajte opakovane každé 2 hodiny a vždy po kúpaní.

Pomocník betakarotén

K peknému opáleniu dopomôže tiež betakarotén, ktorý chráni pokožku pred nepriaznivými účinkami slnečného žiarenia. Prijímať by sme ho mali celoročne, a to najmä v potravinách, ktoré ho majú dostatok. Napríklad mrkva, špenát či brokolica. Počas leta môže dobre poslúžiť aj výživový doplnok.


Ktoré prípravky pred spálením najlepšie ochránili vás? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame