Letné omyly v našom stravovaní: Ak nechcete ležať v posteli, skúste sa im vyhnúť

Muž

gettyimages

Mnoho ľudí si myslí, že na jeseň začína chrípková sezóna. V skutočnosti iba naše telo reaguje na to, ako sme sa stravovali v lete. Plníme ho nezdravými a nesprávne pripravenými potravinami, čo sa následne odzrkadlí na našej imunite a zdraví. Ani v čase letných dovoleniek sa nám preto nevyhýbajú infekčné a zápalové ochorenia, tráviace a ďalšie zdravotné ťažkosti. Mnohým z nich však môžeme predchádzať.

Počúvajte signály

Naše telo nám stále dáva znamenia, stačí im venovať pozornosť. Ak vás po vypití studeného nápoja rozbolí hrdlo, nepite ho. Ak vás po grilovaní páli záha, negrilujte. Ak bývate uzimení, nejedzte priveľa surovej stravy. Môžete sa tak vyhnúť chrípke, angíne a ďalším problémom, ktoré vám môžu pokaziť inak príjemné slnečné dni.

Sladké pokušenie

Zmrzlina patrí k najviac nezdravým potravinám. Mlieko, cukor, škrob, farbivá, stabilizátory, dochucovadlá či zvýrazňovače chuti – tento divoký mix je pre organizmus veľkou záťažou, zvlášť pre tráviaci trakt. Narušuje normálne zloženie črevnej mikroflóry. Jej konzumácia sa často spája s nervozitou, nevoľnosťou, bolesťou hlavy, hnačkou, ale aj pocitom hladu. Všetky prídavné látky v sladkej pochúťke zaťažujú pečeň a silný chlad zase oslabuje obličky a slezinu.


Mohlo by vás zaujímať: Doplňte energiu v teplých letných dňoch: Ideálne sú výživné kokteily


Menšie zlo a zdravšie alternatívy

Ak neviete mrazenému krému odolať, dajte si len príležitostne menšiu porciu. Vyberajte si tvarohové a jogurtové zmrzliny, ktoré obsahujú vápnik, vitamíny a bielkoviny. Ešte lepšie je vyrobiť si zmrzlinu doma a mať tak pod kontrolou použité suroviny.

Zmiešajte tvaroh alebo jogurt s medom a rozmixovaným ovocím. Podľa chuti pridajte oriešky, hrozienka alebo kakao. Každú pol hodinu premiešajte, aby bola krémovejšia. Zdravú alternatívu pripravíte aj z ryžovo-kokosového mlieka a rozdrveného ovocia. Alebo si vychutnajte mrazenú ovocnú dreň z ovocia a medu.

Ľadový šok

V horúčavách si telo pýta veľa tekutín, a tak väčšinou pijeme viac. Často však volíme nevhodné, najmä studené nápoje, ktoré telu škodia. Aby sme sa osviežili, do ľadových nápojov si dáme ľad navyše. Ale s výrazným tepelným rozdielom sa telo horšie vyrovnáva a spôsobí mu to šok.

Po vypití ľadového nápoja si telo „myslí“, že je vonku zima, a tak „zapne kúrenie“. Namiesto ochladenia dochádza k ešte väčšiemu prehriatiu. Prekrvenie sliznice hltana môže viesť k zápalu nosohltanu či angíne. Studené nápoje taktiež narúšajú trávenie a činnosť žalúdka.


Mohlo by vás zaujímať: Krajšie telo a bystrá hlava čo najdlhšie: Skúste nový hit v zdravom stravovaní!


Ideálne nápoje

Na schladenie najlepšie poslúži čistá voda izbovej teploty zmiešaná s citrónom. Citrón má na telo prirodzene ochladzujúce účinky. Doplnkom pitného režimu môže byť vlažný zelený, ovocný či bylinkový čaj.

Grilovačka rozpáli

Grilovanie je dôležitým postupom prípravy pokrmov. Vyživuje srdce, prináša do tela teplo, ktoré srdce potrebuje pre správnu činnosť. Často však grilujeme v nesprávnom čase – v najväčších letných horúčavách. 

V lete máme „ohňa“ v tele dostatok vďaka slnku. Ľuďom, ktorí majú problémy so srdcom a sú dlho vystavení slnečným lúčom, sa „vnútorný oheň“ ešte zvýši. Práve preto je v letnom období toľko infarktov. Ak títo ľudia navyše grilujú, ohrozujú svoje zdravie ešte viac.

Vhodné postupy

V horúčavách by sa nemalo grilovať vôbec. Ak áno, tak len ľudia, ktorým je stále zima. V teplých letných dňoch dajte prednosť krátkemu vareniu a naparovaniu.


Mohlo by vás zaujímať: Jednoduché, chutné a pritom zdravé: Pozrite si VIDEO s 3 receptami na smoothie


Čerstvosť sa vždy nevypláca

Tepelne neupravená strava obsahuje menej nasýtených tukov, veľa vitamínov, minerálov a vlákniny. Dodá potrebnú energiu a pomôže k štíhlej postave. Je síce plná živín, no ak to s ňou preháňate, riskujete ich nedostatok. Telo ich nemusí vždy dostatočne využiť, napríklad vitamíny rozpustné v tukoch.

Niektoré naše orgány jednoducho potrebujú zahriať teplou stravou, pričom nezáleží na ročnom období. V lete jeme často priveľa čerstvého ovocia a zeleniny. Do tela prinášajú chlad, čo opäť vedie k poruchám trávenia.  

Riziko predstavujú aj nebezpečné baktérie a mikroorganizmy, ktoré usmrtí len vysoká teplota pri tepelnom spracovaní potravy. Pomer čerstvej a tepelne upravenej stravy mal byť preto vyvážený aj v lete.

Ako si neublížiť?

Určite nie je na škodu jesť častejšie zeleninové a ovocné šaláty. Najmä tí, čo jedia veľa mäsa, si to môžu dovoliť vo väčšom množstve. Surová strava sa odporúča ako doplnok k hlavným jedlám, náhrada raňajok, desiaty či olovrantu.

Pamätajte však na to, že telu treba zabezpečiť všetky dôležité živiny a dostatok zdravých tukov. Príjem čerstvej stravy by si mali sledovať najmä ľudia, čo majú stále studené končatiny a bývajú často prechladnutí, ale aj ľudia s ochoreniami tráviacej sústavy.


Ako sa počas horúcich letných dní stravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame