Podvodníci na internete vyhľadávajú seniorov: Ako zabrániť najhoršiemu?

Muž

gettyimages

Podvodníci snažiaci sa vymámiť od ľudí peniaze využívajú internet čoraz častejšie. Aby sme mohli zabrániť najhoršiemu, musíme pochopiť prečo sú ich cieľom práve starší ľudia, aké taktiky používajú a ako správne reagovať, ak sa chceme vyhnúť problémom.

Prečo sú ohrození práve seniori?

Väčšina obetí internetových podvodov doplatí na svoju naivitu. Bohužiaľ, starší ľudia sú často osamelí, dôverčiví a ochotní komunikovať s neznámymi ľuďmi. V mnohých prípadoch naletia na podvod cez telefón, podomovým predajcom alebo inému druhu reklám.

Seniori sú tiež hlavným cieľom podvodov s kreditnými kartami, lotériami, súťažami, charitatívnymi organizáciami, zdravotníckymi produktami alebo poistením. Často si neuvedomujú silu marketingu a reklamy a nechajú sa zlákať na dobre prezentované, no v skutočnosti nevýhodné ponuky.

Aké taktiky podvodníci používajú?

Podvodníci majú pomerne veľkú škálu taktík, vďaka ktorým sa starší človek stane ich obeťou. Často sú priateľskí a slušní, ponúknu pomoc, alebo naopak vyvolajú v staršom človeku strach. Na internete sa však stretávame s najväčším problémom, ktorým je anonymita. Čoraz viac starších ľudí využíva sociálne siete (napríklad Facebook), na ktorých sa podvodníci vydávajú za človeka vo finančnej núdzi alebo charitatívnu organizáciu.

Podvody vidíme aj pri technickej podpore. Nie je totiž nič horšie, ako keď na vás vyskočí okienko s hlásením, že počítač má nejaký problém. Podvodníci od vás týmto spôsobom môžu vymámiť telefónne číslo, vydávajúc sa za falošnú technickú podporu, ale informácie o kreditnej karte či adrese vášho bydliska.

Na Slovensku sa často stretávame s falošnými e-mailami, v ktorých sa podvodníci vydávajú za vašu banku, daňový úrad či dokonca členov rodiny. Vždy preto skontrolujte, či e-mailová adresa skutočne patrí človeku alebo inštitúcii, za ktorú sa vydáva v správach.

Náš tip: Skontrolovať adresu odosielateľa môžete aj tak, že napríklad daňový úrad nebude využívať služby komerčného poskytovateľa bezplatných mailov, akým je napríklad Zoznam alebo Gmail, ale má vlastnú adresu. Prípadne si všimnite, či v mailovej adrese nie je preklep alebo chyba, ktorú by ste si voľným okom nemuseli všimnúť.

Na rozdiel od podvodov v reálnom živote, zlodeji na internete môžu do svojho plánu investovať oveľa viac času. V niektorých prípadoch ide o týždne až mesiace priateľskej komunikácie, ktorá v staršom človeku vyvolá pocit dôvery.


Mohlo by vás zaujímať: Nákup darčekov cez internet: Na tieto veci si dajte pozor


Akých pravidiel sa držať, aby ste sa nestali obeťou?

Nikdy neposielajte peniaze človeku, ktorého osobne nepoznáte. Internetové priateľstvá, či dokonca vzťahy môžu trvať dlhý čas pred tým, ako od vás neznáma osoba začne pýtať peniaze. Nikomu neposielajte číslo svojej kreditnej karty, prihlasovacie údaje do internet bankingu alebo iné heslá. Ak máte pocit, že k vášmu účtu získal prístup niekto cudzí, okamžite kontaktujte banku.

Nezdieľajte adresu svojho bydliska ani čas, kedy budete odcestovaní, s neznámymi na sociálnych sieťach. Nenechajte sa šikovným predavačom presvedčiť, že potrebujete niečo, čo v skutočnosti nechcete. Ani týmto ľuďom neposkytujte žiadne z informácií, ktoré by im mohli uľahčiť akýkoľvek podvod.

Náš tip: Pokiaľ využívate sociálne siete, akou je napríklad Facebook, nastavte si zdieľanie vašich príspevkov len pre obmedzený okruh ľudí. Pokiaľ zdieľate veci ako verejné, vidieť ich môžu aj neprihlásené osoby, prípadne ľudia, ktorých nemáte medzi priateľmi. Pokiaľ si však zabezpečenie v nastaveniach nastavíte na súkromné, vaše posty budú vidieť len vaši známi.

Nemyslite si, že vám sa to stať nemôže. Buďte opatrní a vždy si overte identitu osoby, ktorá s vami na internete komunikuje.


Máte vlastné skúsenosti s podvodníkmi na internete? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame