Odpovedá výživová poradkyňa: Koľko by sme mali piť, čo je súčasť pitného režimu?

Voda

gettyimages

Dobrý deň. Teraz v lete všetci bláznia s pitím množstva vody. Mne to ale niekedy príde veľmi prehnané. Koľko by som napríklad mala vypiť ja? Mám 51 rokov a 60 kíl. Tiež ma zaujíma, či sa medzi tekutiny ráta aj mlieko, džúsy, ako aj obsah vody v ovocí, polievkach atď. Takýchto vecí jem napríklad dosť, ale piť litre vody nemusím…Ďakujem pekne, Zuzana

Milá Zuzana, som veľmi rada, že sa zaujímate o správny pitný režim, ktorý je obzvlášť dôležitý v lete. Samozrejme, môže sa vám zdať, že to média či odborníci s upozorňovaním na príjem tekutín preháňajú, ale skúste sa bližšie pozrieť (opýtať) na pitný režim ľudí vo vašom okolí a možno budete nemilo prekvapená. Mnohí sa sťažujú na bolesť hlavy, únavu alebo poruchy koncentrácie, a keď im položíte otázku, čo sa za celý deň vypili, dozviete sa, že dve kávy a pri obede malú kolu.

Poďme sa však stručne pozrieť na základné princípy správneho pitného režimu.

Koľko tekutín prijať?

Príjem tekutín závisí od viacerých faktorov, ako napríklad veku, hmotnosti, pohlavia, telesnej skladby, zdravotného stavu, pohybovej aktivity, zloženia stravy atď. Ako teda zistiť, koľko piť počas dňa? Píšete, že máte 51 rokov a 60 kíl. Ak sa budeme riadiť jedným zo všeobecných odporúčaní, človek vo veku 51 až 64 rokov by mal prijať 30 ml vody/kg/deň. Pre vás to znamená 1,8 litra tekutín denne.

Avšak pokiaľ má človek napríklad náročnú fyzickú prácu, alebo konzumuje príliš slané či sladké jedlá, potreba vody môže byť oveľa vyššia. Naopak, pokiaľ frčí na polievkach, veľkom množstve ovocia a zeleniny, môže mu stačiť vypiť menej vody. To znamená, že každý z nás si musí nájsť svoj optimálny príjem tekutín sám. Nie je možné stanoviť všeobecný vzorec, ktorý by bol platný pre všetkých, ale odporúčanie piť 30 – 40 ml vody/kg/deň môže byť aspoň orientačným pravidlom pre nastavenie správneho pitného režimu každého z nás.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Ako zistiť, či pijete dostatočne?

Jedným z dôležitých signálov dostatočného príjmu tekutín je to, že nepociťujete smäd. Smäd sa totiž objaví až vtedy, keď je už telo dehydratované, čiže stratilo 1 – 2 % tekutín. V tomto smere je však vhodné sledovať farbu moču. Ten by mal byť svetložltý a bez zápachu. Tmavožltý moč je upozornením na to, že pijete málo a ešte s väčším deficitom tekutín vaše telo bojuje vtedy, ak je moč jantárovo žltý. Dôležité je teda piť od rána, priebežne a v menších množstvách.

Čo piť?

Základom pitného režimu by mali byť nekalorické nápoje. Teda čistá voda, ktorá je nesladená, nesýtená a neobsahuje žiadne pridané látky. Keďže na Slovensku máme kvalitnú podzemnú vodu, vhodnou voľbou je pitná voda z vodárenských zdrojov. Môže to však byť aj balená voda vo forme pramenitej alebo slabo mineralizovanej vody s obsahom rozpustných látok 150 – 500 ml/l bez CO2.

Tu by som rada upozornila na to, že balené vody treba skladovať na suchom a hlavne tmavom mieste a striedať ich. Takisto  niektorí odborníci pokladajú za ideálny zdroj tekutín pre dlhodobý pitný režim dojčenskú alebo filtrovanú vodu, pretože pitná voda je zdrojom chlóru, ktorý pôsobí v tele silno kyselinotvorne.

Za doplnok pitného režimu možno považovať nesladené čaje, minerálky s celkovým množstvo rozpustných látok vyšším ako 500 mg/l (denný príjem stredne mineralizovaných vôd by nemal presiahnuť 0,5 l denne, pri silne mineralizovaných vodách je množstvo ešte nižšie), riedené ovocné a zeleninové šťavy v pomere 1:2 (1 diel šťavy a 2 diely vody). Čo sa týka mlieka, neráta sa do denného objemu tekutín. 

Medzi nevhodné nápoje, ktorým je dobre sa vyhýbať, alebo si ich dať len občas, patria sladké limonády, kola, ochutené minerálky, energetické nápoje, nektáre atď. Tie obsahujú cukor, ktorý okrem iného zvyšuje pocit smädu, ale aj umelé sladidlá a pridané látky neprospievajúce zdraviu.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Milá Zuzana, pýtate sa, či sa medzi príjem tekutín rada aj voda v ovocí či polievkach. Odpoveď som naznačila už vyššie, ale treba dodať, že podľa odhadov tvorí voda v potravinách zhruba 20 – 30 %, čo je 400 až 1100 ml. To znamená, že ak jete napríklad veľa zeleniny či ovocia s obsahom vody, alebo milujete polievky, nemusíte to s príjmom čistej vody preháňať. Na záver ešte pripomeniem, že káva (kofeín) a alkohol sa do pitného režimu nezarátavajú, pričom ku každej šálky kávy by mal človek vypiť pohár čistej vody.

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame