Zbavte sa otravného zápachu: Jednoduché tipy prinesú naspäť príjemnú vôňu domova

Smrad

gettyimages

Zápach v domácnosti rozhodne nenavodzuje pocit útulnosti a čistoty. Domáci obyvatelia “vôňu domova” nevnímajú, preto je aj pre fajčiara prirodzené, že jeho textílie v byte sú napáchnuté dymom. Rovnako tak ľudia chovajúci domácich miláčikov po čase neregistrujú ich pach a privyknú si. Keď k vám však príde návšteva s citlivejším čuchom, pripravte sa na krčenie nosa a otázky, či vám ten pes alebo mačka nesmrdí. Pôvodcov zápachu, ktorý registrujete, môže byť veľké množstvo – vlhnutie stien, pleseň a stuchnutosť, nedostatočné vetranie, topánky, zvieratá, moč zvierat (ale i ľudský), sušené huby, rybacina, zanesená kanalizácia, odpadky…

Zápach neprekrývajte

Nemá to význam! Pokiaľ neodstránite pôvodcu zápachu, nepomôže vám ani 5 osviežovačov vzduchu z reklamy alebo vonné sviečky a tyčinky. Sú to zbytočne vyhodené peniaze. Viac ako inokedy si to vyžaduje nájsť si čas na dôkladnú údržbu domácnosti, možno spojenú aj s miernou rekonštrukciou miestností, najmä, ak vám každú zimu vlhnú steny za skriňami.


Mohlo by vás zaujímať: Zatočte s pachmi v domácnosti: Takto si s nimi určite poradíte!


Dym a spáleniny

Ak fajčíte v byte, dym z cigariet preniká hlboko do čalúnenia, poťahov, záclon, kobercov oblečenia uloženého v skrini a dokonca i do pórov stien. Je pravdou, že vám to zrejme neprekáža, no nefajčiar sa nebude cítiť príjemne. Problém nastáva aj vtedy, ak chcete byt alebo dom predať. Potenciálnych kupujúcich to môže odradiť. Rovnakým spôsobom sa do materiálov zahryzne aj pach z varenia. Moderné otvorené priestory sú síce dobré pre spoločné rodinné chvíle, vankúš na pohovke s olejovou vôňou pripáleneho rezňa zaváňa lacnou reštauráciou.

Ako sa zbaviť zápachu z cigariet a pachov z varenia?

  • Slabým octovým roztokom umyte okná a všetky hladké povrchy nábytku, na ktorých sa drží prach. Dym sa totiž veľmi rád drží v prachu.
  • Koberce vytepujte alebo ak máte menej času, zasypte sódou bikarbónou a nechajte 3 hodiny pôsobiť. Potom poriadne povysávajte.
  • Pach v omietkach prekryje iba nová maľovka.
  • Cigaretový dym je priťahovaný teplom a usádza sa okolo teplých zdrojov. Po zapnutí svetla v izbe sa cigaretový pach zvýrazňuje. Utrite radiátory a nezabudnite očistiť ani žiarovky v lampách.
  • Silný octový roztok položený v miskách na parapete pohlcuje pach dymu a rovnako tak aj levanduľové vrecúška rozmiestnené po domácnosti.

Moč

Mačky alebo psy, ktoré nemajú dostatočne vytvorené návyky, si svoj priestor označkujú. Svoju “dávku” schytá podlaha (najhoršie, ak je korková alebo drevená) a tiež aj postele alebo pohovky. Občas sa nemôžeme zbaviť zápachu moču na toalete, i napriek tomu, že záchod pravidelne čistíme. Je to preto, že moč sa odolne drží vo vápenatých usadeninách, záchodových skrutkách, spodnej časti WC sedadla a špárach. Okrem misy, preto dôkladne očistite aj okolité prostredie.


Mohlo by vás zaujímať: Zápach v domácnosti? S našimi radami vás už trápiť nebude!


Čo pomáha?

  • Predovšetkým okamžitá akcia. Moč zo špár parkiet dostanete len veľmi ťažko a navyše sa parkety môžu vydúvať. Na pomočený koberec alebo posteľ položte savý materiál (noviny, starý uterák), snažte sa čo najviac moču najskôr odsať, až potom pristúpte k čisteniu.
  • Na neutralizáciu je účinná kašička zo sódy bikarbóny a vody (alebo použite kukuričný škrob). Silno votrite (pozor, nie rukami), nechajte zaschnúť a povysávajte silným ťahom.
  • Najlepším a zároveň veľmi hygienickým spôsobom je použiť parný čistič. Dostať totiž moč bežným tepovaním, napríklad z matraca, je takmer nemožné.

Vlhkosť a pleseň

Najúčinnejšia rada zo všetkých – pravidelne a vo veľkom vetrajte. Vzduch uzavretý v miestnostiach nemá žiadne samočistiace schopnosti, jeho kvalita sa iba zhoršuje, mení sa aj jeho úroveň vlhkosti, ktorá nemusí byť pre vaše zdravie vyhovujúca. Bolo dokázané, že aj keď žijete v meste, vonkajší vzduch je na tom lepšie, ako ten, ktorý dýchate v domácom nevetranom prostredí.

O to viac treba vetrať, ak varíte alebo sušíte bielizeň vo vnútri. Pri kúpaní nedovoľte pare, aby opustila kúpeľňu a rozliala sa do zvyšku domácnosti. Vlhnutie stien v zimných mesiacoch je vážny problém, na ktorý len málokedy zaberajú dočasné riešenie v podobe prenosných odvlhčovačov. Skrine musia ísť od stien ďalej a zvážte aj úpravu stien, aby sa zabránilo vzlínaniu vody do muriva.

Ak sa zápach vlhkosti a plesne dostal do skríň alebo knižnice, musíte všetko dôkladne vyvetrať, kusy oblečenia oprať, knihy vysušiť a tieto kusy nábytku už viac nezakladať naplno.


Mohlo by vás zaujímať: Super tipy nielen do kuchyne: Využije a ocení ich každý


Odtoky

Zanesený odtok od mastnoty, zbytkov potravín či vlasov je živnou pôdou pre množenie rôznych nevábnych mikroorganizmov a puchu hniloby. Pre lepší komfort vášho bývania, stačí raz za mesiac naliať do odtokov horúci silný octový roztok (1 šálka octu + 2 šálky vody). Druhou nenáročnou možnosťou na potlačenie zápachu je zmes zo sódy bikarbóny a octa (alebo citróna) v pomere 1:1. Nechajte pôsobiť 15 minút a spláchnite z potrubia horúcou vodou.

Komora

V komore je zvyčajne chladnejšie ako vo zvyšku domu, hlavne v prípade, ak má okno. V panelových bytoch je to jedna malá uzavretá miestnosť bez ventilácie, kde to občas môže zaujímavo „voňať“. Dajte si záležať na tom, aby všetky dózy so sušenými plodinami (najmä hubami) boli dôkladne uzavreté a octovým roztokom aspoň raz za mesiac očistite najviac používané police, kde sa môžu hromadiť zbytky jedla. O sviežu arómu sa postará citrón prekrojený na polovicu alebo miska s kávovými zrnkami.

Zápach v chladničke

Nízke teploty v chladničke by síce nemali podporovať množenie baktérií, ale “život” si svoje cestičky nájde vždy a preto vyhoďte z chladničky všetky dlho otvorené potraviny, náznaky plesne a povlakov. Nepreplňujte chladničku, inak nebude fungovať cirkulácia vzduchu a s ňou ani účinné chladenie. O zadnú stenu neopierajte žiadne nádoby. Môže po nej stekať voda, ktorá začne pri nesprávnom nastavení teploty namŕzať. Pravidelne prečisťujte odtokový kanálik, ktorý je hlavným zdrojom zápachu z chladničky. Nachádza sa v zadnej dolnej časti nad potravinovými boxami.

Tip: Máte radi kávu? Obal z nej nevyhadzujte. Nechajte na dne trochu kávy a vložte do dverí chladničky.


Ako sa snažíte s otravným zápachom v domácnosti bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame