Sex, hazard, nakupovanie, internet: Ako sa oslobodiť od novodobých závislostí?

Nadváha

gettyimages

Dnešná spoločnosť je liahňou najrozmanitejších závislostí. Niektoré z nich nie sú úplne nové, no vplyvom prívalu konzumu a reklamy sa šíria ako nikdy predtým. Sú tak oveľa viac dotieravejšie. Znakom akejkoľvek závislosti je, že človek stratí nad sebou kontrolu a nerozmýšľa nad následkami svojho konania. Dobrou správou je, že existujú určité princípy, ako sa dostať spod ich ničivého vplyvu.

Šíria sa s pokrokom

Medzi najrozšírenejšie nelátkové závislosti v súčasnosti patrí: závislosť od hazardných hier a gamblerstva, sexu, práce, internetu, televízie, mobilných telefónov, jedenia a nakupovania.

Mnohé z nich v minulosti ešte neexistovali (v prípade internetu, mobilných telefónov…) alebo až tak masovo nepriťahovali. Napríklad na závislosť od sexu vplýva najmä film, televízia a internet. Drzo provokujú všetky ľudské pudy a inštinkty. Takmer neviditeľná je závislosť od práce. Spoločnosť ju vníma kladne – ako zdroj obživy a možnosť osobného uplatnenia, čím však pred nami zakrýva jej návykovú hrozbu.

Návyková prirodzenosť človeka

Výraz návykový/návyková sa bežne spája s predmetmi či látkami vyvolávajúcimi závislosť. Dá sa však použiť aj na ľudí, ktorí k nej majú sklon. Podľa psychologičky S. F. Coellovej závislosť je „ľudskej prirodzenosti vlastná a výlučná.“ Súvisí so silnou túžbou po okamžitom uspokojení, ktorú sa snažíme pudovo či vedome naplniť. Tá sa neskôr opakuje v podobe silných abstinenčných príznakov, čiže ide už o závislosť.


Mohlo by vás zaujímať: Je vaše dieťa nonstop na internete? Pomôžte mu zbaviť sa závislosti


Príčiny ich rozmachu

Na tento jav vplývajú psychické, ale aj mnohé spoločensko-kultúrne faktory. Posilňujú pudové sklony človeka a zasahujú jeho najzraniteľnejšiu stránku:

  • Nárast produktivity, konzumu a reklamy, ktoré podporujú súťaživosť a kult nových vecí
  • „Zasypávanie“ senzáciami, ktoré nabáda k tomu, aby sme cítili a nie rozumne uvažovali nad tým, čo je najlepšie
  • Materialistické zacielenie s heslom „mať všetko a hneď“, aj keď to k životu často nepotrebujeme
  • Spoločensko-ekonomické a kultúrne zmeny vyvolávajúce samotu, úzkosť a depresiu: rýchle životné tempo, rozpad klasickej rodiny, rozšírenie odvetvia služieb, ktoré je súťaživé a vzdialené od prírody
  • Presýtenie informáciami pre rastúci počet komunikačných prostriedkov: vedie k úzkosti, lebo sa nedajú všetky obsiahnuť, a strachu z nadmerného množstva zlých správ.

Zvyk – záľuba – závislosť

O niektorých látkach a návykoch vieme, že sú veľmi škodlivé. Aj bežné zvyky, ako pozerať televíziu či nakupovať, sa môžu stať pre človeka nebezpečnými, ak stratí kontrolu a nechá sa nimi ovládnuť.

Skoro každý zvyk sa môže stať návykovým. Niektorí odborníci tvrdia, že druhy konania, ktoré majú skutočné predpoklady na vznik závislosti, sú tie, čo nám prinášajú potešenie a nútia nás, aby sme ich opakovali. Vylučovanie endorfínov pritom zohráva významnú úlohu. Vzniká viac než len zvyk – záľuba. Tá sa mení na závislosť, keď sa stáva pre človeka škodlivou.


Mohlo by vás zaujímať: Alkoholici a feťáci v športe: Najväčšie hviezdy, ktoré prerazili aj so svojou závislosťou


Temná stránka nelátkových závislostí

Ide o netoxické závislosti, teda aspoň zo začiatku. Vytvárajú však závislosť nebezpečne podobnú tej drogovej. Pod ich vplyvom sa tvoria zdraviu škodlivé toxíny. Navyše je dokázané, že tieto dva typy závislostí sa vzájomne zosilňujú. U človeka závislého od sexu býva jeho sklon silnejší, ak je závislý aj od látok povzbudzujúcich sexuálnu túžbu. U gamblerov je vyššie riziko, že sa stanú alkoholikmi. Kokaín zase zvádza workoholikov, aby neustále pracovali a nespali.

Krok za krokom k oslobodeniu

Všetky druhy závislosti majú spoločné črty, a preto sa terapeutické odporúčania sčasti zhodujú bez ohľadu na to, o akú závislosť ide. Nechýba im ani duchovný rozmer, ktorého účinnosť je potvrdená vedecky i bohatými skúsenosťami z praxe. Ide skôr o princípy než liečebné techniky:

  • Priznajte si sami pred sebou i pred ostatnými, že ste stratili kontrolu a nemôžete ju opäť získať.
  • Nesnažte sa zvíťaziť sami. Pripojte sa k ľuďom s rovnakým problémom, ktorí sa ho pokúšajú prekonať. Dôverujte Sile, ktorá je väčšia ako tá vaša a bude vás viesť správnou cestou.
  • Odhaľte, ktoré situácie vás vedú k návykovému konaniu a všímajte si, kedy sa objavujú.
  • Zistite, aké bolesti si chcete závislosťou vyliečiť, aj to, ako ich zahojiť. Ak máte pocit, že vám niečo vo vnútri chýba, hľadajte lásku a silu, ktorú potrebujete.
  • Odpustite všetkým, čo vám ublížili, snažte sa upraviť svoje vzťahy s okolím.
  • Objavte svoj talent a rozvíjajte ho. Začnite si plniť svoje sny.
  • Odbúravajte stres a uistite sa, že sa o seba staráte.
  • Buďte úprimní k sebe i ostatným. Nesnažte sa len zmierniť svoj problém. Ponorte sa do uzdravovania a začnite nový život.

S akými závislosťami bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame