Poľovačky sú v plnom prúde: Ako sa v lese pohybovať bezpečne a bez pokuty?

Poľovníci

gettyimages

Ak žijete v blízkosti lesa alebo navštevujete chatu, výlety do hôr pre vás nebudú ničím neobvyklým. Viete však, aké nepríjemnosti sa vám môžu v lese prihodiť? Okrem jedovatých húb a nestabilného terénu by ste si mali dávať pozor aj na poľovníkov.

Na Slovensku je momentálne registrovaných necelých 2000 poľovných revírov. Tak, ako všetky ostatné vlastnícke pozemky, aj tieto majú svoje pravidlá. Rozdielom medzi revírom a susedovým dvorom je práve prístupnosť. Pri prechádzke v lese väčšinou nemáte šancu zistiť, či sa nachádzate v revíri alebo nie. Buďte preto opatrní.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite po pokojnom oddychu v prírode? Poďte na ryby!


Zastrelenie psa – dlhodobá hrozba

Slovenských majiteľov psov tento problém sužuje už dlhú dobu. Svojmu domácemu miláčikovi chcete dopriať trochu voľnosti, slnko už zapadá a na vašej obvyklej trase nebýva veľa ľudí. Pustíte ho preto z vôdzky a pokojne pokračujete ďalej. Pes zacíti zajaca a rozbehne sa za ním na neďaleké pole. Z posedu sa ozve výstrel.

Táto situácia nie je ničím neobvyklým, ani nezákonným. Poľovník môže zastreliť voľne sa pohybujúceho psa v revíri aj bez konkrétneho dôvodu, čo obvykle končí zbytočnou smrťou. Môžete tomu predísť venčeniu s vôdzkou, označením psa výrazným obojkom alebo postrojom a v prípade zlej viditeľnosti aj svetelnými prvkami.

Zvýšené riziko môže nastať aj v prípade, že nestretnete poľovníka, ale pytliaka. Nie je ničím neobvyklým, že si takýto človek (prípadne ešte podgurážený alkoholom) pomýli psa s líškou alebo iným zvieraťom.

Náš tip: Zvýšenú opatrnosť venujte v období splnu mesiaca – lovenie je vtedy povolené celonočne.

Zastavenie a kontrola vozidla

Člen poľovníckej stráže je oprávnený zastaviť a skontrolovať vozidlo, ktoré cez revír prechádza. Zo zákona tak môže urobiť, ak má dôvodné podozrenie na nezákonný lov a prepravu lovenej zvery vo vozidle. Tiež sa môže stať, že bude požadovať predloženie dokladu oprávňujúceho na jazdu po lesných cestách.

Aj keď si poviete, že nezákonný lov zveri sa vás netýka, nezabúdajte ani na zber parožia. Ak v lese nájdete zhod, jeho privlastnenie je nezákonné a poľovnícka stráž môže túto situáciu riešiť s políciou. Ak so sebou nosíte poľovný nôž, i keď nepoľujete, buďte tiež opatrní. Môže byť považovaný za zbraň.


Mohlo by vás zaujímať: Dovolenka trochu inak: Vypnite pri dojení kráv či okopávaní záhrady


Základy bezpečnosti v lese:

  • Zdržiavajte sa na vyznačených turistických chodníkoch a cestách
  • Nenavštevujte les v noci
  • Neprivlastňujte si zranené alebo opustené lesné zvieratá, ak nejaké nájdete, kontaktujte lesnú stráž
  • V zlých svetelných podmienkach použite baterku. Nielen, že budete lepšie vidieť, budete lepšie videní
  • Ak venčíte psa, majte ho na vôdzke
  • Samozrejmosťou je aj zákaz fajčenia a zakladania ohňa na miestach, ktoré na to nie sú určené

Náš tip: Ak sa poľovník odmietne preukázať svojím odznakom, treba okamžite privolať políciu, nakoľko týmto poľovník porušuje zákon.


Chodíte na poľovačky? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame