Bolievajú vás nohy? Pomôžte si cvikmi s vecami, ktoré máte doma po ruke

Nohy

gettyimages

Chodidlá sú základňou nášho tela. Umožňujú nám vzpriamený postoj, poskytujú stabilitu a každodennú oporu. Nesú nás životom, pričom pohlcujú všetky otrasy vznikajúce pri pohybe. Rovnomerne rozkladajú telesnú hmotnosť na svoje jednotlivé stavebné prvky. Správne fungovať však môžu len za predpokladu, že im budeme venovať pozornosť, akú si zaslúžia. Užitočne nám pritom pomôžu obyčajné predmety v našej domácnosti.

Trpia pre nevhodnú obuv

Zatiaľ čo chôdza naboso po mäkkom povrchu je prospešná, tvrdý terén môže chodidlá poškodiť. V ordináciách ortopédov a pediatrov častokrát končia ženy, ktoré sa k problémom s nohami dopracujú nevhodnou obuvou na vysokých podpätkoch s úzkou alebo špicatou špicou. Pri ich nosení sa celá hmotnosť tela prenáša na veľmi malú plochu.

Bolesť chodidiel býva aj dôsledkom poklesu klenby. Pri chôdzi sú chodidlá neustále v kontakte s podložkou. Vďaka klenbe sú pružné a chránia kĺby a chrbticu pred nárazmi. Pri poruchách klenby nohy chodidlo stráca túto funkciu a dochádza k abnormálnemu zaťažovaniu kĺbov a chrbtice. Následkom sú bolesti nôh, chrbtice a vývoj degeneratívnych zmien vo vyššom veku. Ak sa však budeme o nohy lepšie starať, poskytneme im priestor a dostatok rozličných podnetov, podobným ťažkostiam môžeme zabrániť.

Cvičebné pomôcky zdarma

Reflexoterapeutickými pomôckami sa dá lokalizovať stres v chodidlách. Odstránia či prerušia príslušné stresové podnety. Ak nemáte peňazí nazvyš, môžete namiesto nich použiť predmety z domácnosti: valček na cesto, fľaša, násada zo zmetáka či vysávača, prepolená trubica z PVC, prípadne bambusová tyč. Oblejšie predmety sú skvelé na precvičenie klenby chodidiel. Dobrým pomocníkom môže byť aj golfová či pingpongová loptička, lebo obe majú vhodnú veľkosť a tvar.

Tieto predmety sú však určené len na svojpomoc, nie na aplikáciu tlaku na iného človeka. Všímajte si svoju reakciu na tlak vyvolaný tvrdým povrchom pomôcok. Regulujte jeho veľkosť tak, aby vám vyhovoval a neprekročil hranicu príjemného.


Mohlo by vás zaujímať: Masáž pomáha uľaviť od bolesti chodidiel: Uvoľniť ich dokážete aj sami doma


 

Miesto chodníčka pomôže trubička

Postavte sa s rukami opretými o operadlo stoličky, aby ste mali oporu. Na dlážku položte násadu zmetáka a staňte si na ňu jednou nohou. Tak si overíte, aké zaťaženie je pre vaše chodidlo optimálne. Ak máte pocit, že násada ho zaťažila primerane, postavte sa na ňu oboma nohami. Pomaly ju gúľajte pod nohami a presúvajte ju pod rôzne časti šľapy. Vnímajte rozličné vnemy v jednotlivých častiach chodidla a tiež to, na ktorých miestach je vám to nepríjemné.

Na začiatok menšia záťaž

Ak sa vám zdá táto pomôcka príliš nepohodlná, vyskúšajte predmety, ktoré chodidlo menej zaťažia. Napríklad palička s menším priemerom alebo sa pokúste o drobné obmeny:

  • Na násadu si stúpnite, až keď na ňu prehodíte osušku. Po niekoľkých cvičeniach osušku už nebudete potrebovať.
  • Začnite v sede: jedno chodidlo si vyložte na vrch druhého, aby ste vyvinuli tlak na paličku. Prispôsobte chodidlo oblému povrchu a postupne prejdite až do polohy v stoji.

Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás bolesť chodidiel, či opuchnuté prsty? Pomôže vhodná obuv a cviky


Premasírovanie každej časti

1. Chyťte loptičku do dlane, pevne ju pritlačte o šľapu a gúľajte ju po celom chodidle.

2. Položte chodidlo na valček a posúvajte ho po ňom, nakláňajte ho zboka nabok, aby sa zasiahli rôzne reflexné plôšky. Tlak možno zvýšiť prekrížením nôh.

Naboso po bambuse

Striedanie podmienok je pre chodidlá ideálnym tréningom. Pre zmenu môžeme svaly natiahnuť a posilniť aj pomocou bambusovej tyče. Prerežte ju na polovicu a položte na dlážku oblou časťou nahor. Jedno chodidlo položte na bambus. Opatrne naň preneste váhu svojho tela, vnímajte svoje pocity aj citlivé miesta. Na chodidlo by mal tlak pôsobiť príjemne, nie rušivo.

Experimentujte: Kníšte sa zboka nabok alebo používajte rôzne rozmery bambusu či rúry z PVC. Pre zvýšenie účinnosti si nohy vložte do teplého kúpeľa, do ktorého môžete pridať soľ alebo bylinky. Potom poriadne nohy utrite tak, aby ste sa pri masírovaní nepošmykli.


Ako sa o svoje nohy staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame