Mrzutý sused, klebetná kolegyňa: Ako zvládať ťažké povahy a nezblázniť sa?

Muž

gettyimages

Za život stretneme veľké množstvo ľudí. Len malá skupina z nich postúpi do nášho úzkeho okruhu známych, ku ktorým prechovávame pozitívne emócie a sú pravidelnou alebo aspoň občasnou súčasťou nášho života. Na druhej strane však stoja ľudia, ktorých síce poznáme, ale nedokážeme s nimi pre nejakú príčinu vychádzať. Nepasujú k nám, k našej osobnosti a názorom, majú iný štýl života, spôsob vyjadrovania a riešenia problémov a v rámci vzájomného reagovania máme problém s nimi vychádzať. Ako identifikovať ťažkú povahu v našom živote? Prečo jej prischla taká nelichotivá rola? A čo by ste mali vedieť o nej, no tiež aj o sebe?

Identifikujte ťažkú povahu

Je úplne prirodzené, že sa v našom okolí nájde niekto, kto nám nevyhovuje. Môže ísť o otravného uhundraného suseda, klebetnú kolegyňu, bývalú spolužiačku, s ktorou ste sa nikdy nemuseli, ale pravidelne ju stretávate v obchode. Pokiaľ nemusíte, žiadny dobrovoľný kontakt s nimi nevyhľadávate. Iné je to však v prípade, ak máte takéhoto človeka na očiach denne, musíte s ním komunikovať, v rámci možností spolupracovať a vychádzať. Na to, aby nám niekto “vadil” niekedy stačí málo – napríklad sŕkanie kávy alebo vytváranie neporiadku na pracovnom stole. Existuje však niekoľko skupín, do ktorých možno ľudí, s ktorými máme problémy najčastejšie, rozdeliť:

  • Negatívni ľudia – nedokážu sa na svet a ľudí pozerať s nadhľadom a optimizmom, nehľadajú riešenia a žijú vo večnom očakávaní nešťastia alebo sklamania, pôsobia skleslo a mnohí ich označujú aj ako energetických upírov.
  • Kontrolóri a kritici – potrebujú mať nad všetkým dohľad a hoci by to sami nedokázali urobiť lepšie, ani vaša najväčšia snaha u nich neprejde s uznaním a pochvalou.
  • Agresívni a útoční ľudia – vyvolávajú konflikty, nedorozumenia, podporujú šírenie klamstiev, dezinformácií, aby mali dôvod ohovárať, “útočiť” a podporovať vlastnú zlosť.
  • Submisívni ľudia – nedokážu prezentovať svoj vlastný názor a v kritických situáciách, pri ktorých by ich hlas mohol zavážiť, sa rozhodujú len tak, aby vyhoveli zvyšku.
  • Emočné sopky – ľudia s neistými emóciami a správaním, ktorí sa dokážu v priebehu pár minút rozohniť a zanechať za sebou spúšť.
  • Najmúdrejší – všade boli, všetko videli a nič, čo poviete nie je dostatočne dobré alebo dokonca ani pravdivé.

Týchto kategórií je veľa, pretože sú veľmi subjektívne. Každému z vás vadí iný typ povahy a správania a preto, ak je pre vás niekto ťažkou povahou, zamyslite sa – PREČO? Aj ten “najhorší človek” vo vašich očiach má totiž niekde okruh svojich známych, u ktorých je obľúbený a ktorí sú takmer ako on. Vyhovujú si navzájom.

Ľudská spoločnosť je súborom rozmanitých osobností a charakterov a preto skôr, ako sa s ťažkou povahou pustíte do boja a prídete o nervy a energiu, prečítajte si nasledujúce základné rady.


Mohlo by vás zaujímať: Konflikty s chladnou hlavou: Ako uspieť v hádkach a nenechať sa vytočiť?


Prevezmite kontrolu nad svojimi emóciami a reakciami

Už na základnej škole sme sa učili, že každá akcia vyvoláva rovnako veľkú reakciu. V tomto prípade však môžete zákony fyziky obísť a naučiť sa ovládať svoje emócie a reagovať inak ako sa očakáva. Ak vás niekto hnevá, neukazujte svoje zúfalstvo z jeho činov. Kde nie je obeť, nie je ani útočník, nemusíte teda prijímať túto úlohu. Konanie človeka s ťažkou povahou vás natoľko nezasiahne. Je dobré spoznať aj svoje chyby a nebyť zbytočne negatívny. Niekedy stačí menej kritizovať či obviňovať a nedovoliť, aby ste boli nedobrovoľne zatiahnutý do zbytočných švárov.

Uvedomte si, že nemusíte s každým vychádzať

Základom je uvedomiť si, že v očiach iného človeka, môžete aj vy vykazovať črty, s ktorými by mohol mať on problém. Základom medziľudských vzťahov je vzájomný rešpekt a tolerovanie odlišností. To, že sa s niekým nemáte navzájom radi je v poriadku, nemusíte si to však za každú cenu pri každej príležitosti vyhadzovať na oči.

Nesnažte sa ťažkú povahu zmeniť

Nikdy nemožno s určitosťou tvrdiť, že to, čo si myslíte vy a to, ako by ste niečo chceli riešiť vy, je na 100 % dokonalé. Nikto z nás nemá patent na rozum a už vôbec nie v medziľudských vzťahoch. Snažiť sa napraviť ťažkú povahu alebo inak aj človeka, ktorý vykazuje znaky problémového sociálneho správania je veľká výzva, ktorá sa môže otočiť proti vám, pretože napríklad v očiach kontrolóra-perfekcionistu ste práve vy lajdákom, ktorého nemôže vystáť.


Mohlo by vás zaujímať: 10 tipov pre lepšie vzťahy s rodinou, kamarátmi, kolegami: Skúste ich aj vy


Pozorujte ľudí, ktorí s ťažkou povahou vychádzajú

Nie je na škodu zamerať svoj pohľad na ľudí, ktorí s dotyčnou osobou vychádzajú bez väčších problémov. Akí sú? Dokázali by ste medzi nimi nájsť človeka, s ktorým si rozumiete? Všímajte si, ako spolu komunikujú a čo je ich spoločnými témami. Niekedy je to možné pozorovať i v rámci jednej rodiny, napr. medzi nevestou a svokrou. Obe ľúbi jeden a ten istý muž, ktorý s nimi vychádza, no jedna druhú nedokážu zniesť.

Vžite sa do kože tohto človeka

…alebo si obujte jeho topánky. Za každým človekom, aj za tým najväčším mrzutom vo vašom paneláku, je istý životný príbeh, ktorý sa na jeho správaní a interakcii s ostatnými podpísal. Ľudia majú množstvo ťaživých spomienok na minulosť a nie každý sa dokáže preniesť cez životné prehry. Rozvody, úmrtie, závislosti, domáce násilie, finančné problémy, odcudzenie vlastných detí, ťažká choroba, psychické ťažkosti – to všetko a mnoho iného môže trápiť vášho “úhlavného nepriateľa”.


Ako sa s ťažkými povahami darí vychádzať vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame