Opäť útočí zlá nálada? 8 tipov, ako byť optimistický aj počas ponurých dní

Žena

gettyimages

Posledné dva mesiace v roku nemusia byť z pohľadu našej nálady a životnej energie ideálne. Môže za to predovšetkým nedostatok denného svetla. Ráno odchádzate do práce po tme a rovnako po tme prichádzate aj večer. Na posedenia s priateľmi a rodinou či aktívne chvíle vonku zostáva minimum času. Nie je divu, že nálada sa postupne zhoršuje a dobehnúť nás môžu aj zlozvyky, napríklad v podobe prejedania sa.

Koncoročné obdobie pôsobí navyše na mnohých ľudí stresujúco. Hoci sa to ťažko priznáva, môžu za to aj vianočné sviatky a sumarizácia ročných úspechov, ale aj neúspechov. Stihnúť upratať domácnosť, napiecť vianočné dobroty, kúpiť darčeky a mať dostatok financií na všetky výdavky, obnoviť naštrbené rodinné a priateľské vzťahy, na ktoré nebolo cez rok dostatok času je skutočný nápor, s ktorým sa však dá dobre vysporiadať. Stačí si osvojiť niektorý z nasledujúcich jednoduchých tipov.

Osvojte si návyky dobrého spánku

Niekedy nám pre dobrú náladu počas dňa stačí jediné – dobre a dostatočne dlho sa vyspať v noci. Stavte na overený rituál: choďte spávať v rovnakú hodinu, ideálne ešte pred polnocou a vstávajte tiež v rovnakom čase, najlepšie hneď na prvý budík. Chce to zvyk a trpezlivosť.

Osem hodín spánku je nevyhnutných preto, aby sa zregenerovalo vaše telo, odpočinula myseľ, hormóny sa dostali do svojich optimálnych hladín a mohli fungovať vo váš prospech a nie proti vám. Nedostatočný spánok prináša zvýšenú hladinu stresového hormónu, ktorý znižuje vašu sústredenosť, schopnosť riešiť denné výzvy, vyvoláva návaly hladu a na celkovú náladu pôsobí veľmi negatívne.


Mohlo by vás zaujímať: Nočný spánok nič nenahradí: Prečo je pre náš organizmus taký dôležitý?


Odolajte maškrteniu

Pocity šťastia vplývajú na našu náladu, trávenie aj metabolizmus. Bez nich sa jednoducho cítime pod psa. Azda najznámejšie z nich – endorfín a serotonín – sú úzko spojené s jedlom.

Endorfín sa do tela vylučuje vtedy, ak sa hýbete, alebo ak si doprajete niečo, z čoho máte radosť. Môže to byť aj konzumácia obľúbeného jedla.

Serotonín sa uvoľňuje pri pohybe na čerstvom vzduchu a tiež aj pri jedlách bohatých na sacharidy, čo však veľmi rýchlo vedie k prírastku hmotnosti. Spojenie nevľúdneho sychravého alebo mrazivého počasia a množstva dobrôt, ktoré číhajú v “decembrovej” kuchyni, je rizikom, že sa rýchlo môžete stať otrokom dobrej nálady zapríčinenej iba jedlom.

Čo urobiť s tým, ak sa cítite dobre len po krémeši? Skúste nájsť kompenzáciuovocie, sušené ovocie, maškrtenie na orieškoch. Aj keď vo väčšom množstve môžu rovnako vyvolať prírastok hmotnosti, obsahujú vitamíny a minerály, ktoré vaše telo využije lepšie, ako extra dávku cukru.

Nastavte si cieľ

Aj keď sa zdá, že vaše možnosti na rôzne činnosti sú počas chladných mesiacov obmedzené, nevzdávajte plánovanie. Chcete schudnúť 5 kilogramov? Začnite už teraz. Chcete sa zdokonaliť v cudzích jazykoch? Pustite sa do samoštúdia, počúvajte cudzojazyčné prejavy, filmy bez dabingu alebo sa prihláste do jazykovej školy. Nemusí ísť o veľké ciele s veľkými úspechmi. Každý deň sa dá nájsť moment, ktorý vás dokáže posunúť vpred a zamestnať myseľ natoľko, že zabudnete na nepríjemné spomienky z minulosti.


Mohlo by vás zaujímať: Nastal čas jesennej únavy: Pomôže pohyb, bielkoviny aj čokoláda


Pravidelne sa hýbte

Hoci to potvrdili aj vedci z Harvardu, isto aj väčšina z nás vie, že pravidelný pohyb prospieva nielen fyzickej, ale i psychickej kondícii. Na to, aby vás neprepadla zlá nálada, postačuje polhodinová prechádzka párkrát týždenne, prípadne 3-krát 60 minút cvičenia týždenne.

Základom je pravidelnosť, radosť z pohybu, dýchanie zhlboka. Potom nebudú mať šancu ani sviatočné kilá navyše, ktoré by určite neprospeli k dobrému pocitu zo seba. Nastavte svoje pohybové aktivity tak, aby ste si počas nich užili čo najviac slnka. Určite bude pre vás prospešnejšia prechádzka po parku, ako večerné ležanie na cvičebnej podložke pred televízorom.

Dopĺňajte železo a vitamín C

Stačí, že vás bolí hrdlo alebo ste obklopení papierovými vreckovkami, a nálada klesne nižšie ako stupnica na teplomere vonku. Vitamín C posilňuje imunitný systém a zvyšuje odolnosť organizmu pred vpádom infekcií a rozmnožením vírusov. Pre nedostatočný prísun vitamínov z čerstvých zdrojov ovocia a zeleniny v zimných mesiacoch, je vitamín C pravidelne jedným z najpredávanejších vitamínových doplnkov. Nájsť ho však môžete v kapuste, brokolici, obľúbených citrusoch, papáji, paprike.

Tento vitamín zároveň zvyšuje aj vstrebateľnosť železa. Nedostatok železa sa prejavuje malátnosťou, únavou a bledosťou. Najčastejšou príčinou je strava nutrične chudobná na železo, alebo zlé vstrebávanie železa z rôznych chorobných príčin (potravinové alergie, celiakia, hnačky). Skúste svoj jedálniček v zimných mesiacoch obohatiť o strukoviny, celozrnné potraviny, hovädzie a hydinové mäso, olejnaté semienka a orechy, sušené marhule, broskyne a figy, morské ryby a plody mora.


Mohlo by vás zaujímať: Depresia môže postihnúť každého: 7 skvelých tipov na to, ako zatočiť s touto mrchou


Vyhýbajte sa konzumu a tlakom obchodov

Presne si rozmyslite, čo potrebujete nakúpiť (zoznam potravín alebo darčeky pre blízkych) a snažte sa v obchodoch stráviť minimum času. Tak ako už malým deťom prízvukujeme, že Vianoce nie sú len o darčekoch, nemali by sme podľahnúť tlaku reklám a snažiť sa mať doma všetko akciové (lebo je to výhodné) a dať viac darčekov ako minulý rok (hoci je riziko, že na to nebudeme mať a vezmeme si nevýhodnú pôžičku).

Dlhodobý pobyt v nákupnom centre vás v tomto období veľmi rozruší – akcie sa prelínajú s výpredajmi a magické spojenia “1+1 zadarmo” spôsobujú rýchle vyprázdnenie vašej peňaženky.

Počúvajte rytmickú hudbu a spievajte

Ak nechcete prepadnúť zlej nálade, mali by ste sa naladiť na počúvanie veselej rytmickej a údernej hudby. Melancholické balady o rôznych emóciách a pomalé temné orchestrálne skladby si nechajte na iné obdobie. Rovnako tak je odporúčané, aby ste poznali text piesne a z celých pľúc denne spievali aspoň 10 minút. Samozrejme s trochou ohľadu na svoje okolie a kvalitu spevu. Už pár minút spevu denne vám vylepší kapacitu pľúc, zvýši prísun kyslíka a budete sa cítiť o dosť lepšie.

Buďte užitoční

Cítiť sa užitočne a byť nápomocní pomáha prekonať väčšinu príznakov zimného blues. Vaša vnútorná satisfakcia a príjemný pocit, že ste pre niekoho vykonali dobrý skutok, dokáže prekonať viacero negatívnych a trýznivých pocitov. V momente, keď niekomu pomáhate, prepnete sa na riešenie problémov iného človeka a vaše problémy, ktoré možno nie sú také akútne a iba ich zosilnila pochmúrna nálada, idú automaticky do úzadia.

Stačí málo – dohodnúť sa so susedkou, že tento rok budete piecť vianočné pečivo a podelíte sa na polovicu alebo vyčistíte svoj šatník od vecí, ktoré nenosíte a darujete ich charite. Prípadne ponúknete pomoc dospelým deťom, ktorým dávajú zabrať ich vlastní potomkovia, aby si konečne urobili pekný večer osamote.


Ako so zlou náladou bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame