Jar je už skoro tu: Pripravte na ňu svoj dom i záhradu!

Senior

gettyimages

Hoci to vonku ešte na príchod jari ešte úplne nevyzerá, dni sa rýchlo predlžujú a čo nevidieť, ožije aj vaša záhrada. Na príchod vegetačného obdobia ju však treba dôkladne pripraviť, a začať treba čo najskôr.

Podľa odborníkov je totiž ideálny čas na prípravu práve v mesiacoch február a marec. Možno sa vám to zdá zvláštne, keďže február je považovaný za najchladnejší mesiac v roku, skúsení záhradkári však vedia, že je aj mesiacom zakladania novej úrody. Ešte v marci sa tak môžete pustiť do vysievania plodových rastlín na priesady, a ak to počasie dovolí, zrealizovať možno už aj prvý vonkajší výsev koreňovej či listovej zeleniny.  

Príprava záhonov a políčok

Mnohých určite odporúčanie skorého výsevu na hriadkach prekvapí. Treba však zdôrazniť, že semienka vedia, kedy vyklíčiť, a aj keby ich po vysiatí znovu prikryl sneh, hneď po oteplení vyklíčia a pôdnu vlhkosť maximálne zužitkujú. Aby mali rastliny ideálne podmienky a dostatok živín na svoj rast, pôdu treba prekypriť a ideálne aj pohnojiť kompostom alebo priemyselným hnojivom. 


Mohlo by vás zaujímať: Jar sa blíži a práce na záhrade s ňou: Na čo všetko treba myslieť?


Konečne sadíme

Keď je pôda prekyprená a prehnojená, môžeme začať sadiť. S výsadbou by sme mali začať predpestovaním sadeničiek a to napríklad šalátu, zeleru, paprík, brokolice, baklažánu a cibule, ale aj kvetín, ako sú begónia, petúnia či papuľka.

Ideálna doba výsevu závisí najmä od dostatku prirodzenej dažďovej vlahy. Zimný výsev sa osvedčil hlavne v suchých podmienkach – semená je vhodné vysievať do nezasneženej pôdy.

Ovocné stromy a kríky

Začiatok jari je ideálnym obdobím aj na rezanie, sadenie a ošetrovanie ovocných stromov a kríkov. Zastrihnutie jadrovín a bobuľovín by sme mali stihnúť od decembra do konca marca.

V priebehu jari treba stromy orezať, teda odstrániť staré vetvy. Prestrihávanie a prerezávanie má totiž vplyv nielen na úrodu, ale aj na celkovú vitalitu ovocných stromov a kríkov. 

Na čo nezabudnúť?

Aby ste sa na nadchádzajúcu jar naozaj dokonale pripravili, nemali by ste zabudnúť na nasledovné veci.. Pamätajte na to, že predpokladom dobrej sezóny je naozaj kvalitná príprava záhrady a všetkého, čo s ňou súvisí.


Mohlo by vás zaujímať: Apríl v našich záhradkách: Tieto činnosti neodkladajte na neskôr


1. Skontrolujte zásoby

Skontrolujte zásoby semienok, naplánujte si nové výsevy a výsadby. Urobte si nákupný zoznam a zabezpečte všetko, čo budete na pestovanie nových rastlín potrebovať.

2. Pripravte záhony

Koniec zimy je ideálny na prekyprenie pôdy a rozhodenie vyzretého kompostu na záhony. Do pripravenej pôdy môžeme začať sadiť.

3. Postarajte sa o zazimované rastlinky

Nezabudnite poliať muškáty, radikálne ich zrezať a preniesť na svetlé miesto. Skoré pučanie by ich vysililo, teplotu preto udržiavajte na teplote 5 až 10 stupňov.

4. Polejte kry a stromy

Pozornosť venujte aj vždyzeleným stromom a krom. Ak nemrzne, nezabudnite na zálievku, aby nevyschli.

5. Začnite s rezom

V priaznivom počasí začnite s rezom živých plotov, zrežte aj ríbezle a egreše. Jablone a hrušky môžete zmladiť. 


Pripravujete sa už na novú sezónu vo svojej záhrade? Čo ste doteraz stihli a čomu sa venujete aktuálne? Podeľte sa o svoje rady a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame